Pages that link to Staff

Primary tabs

NameDesignation
Basavaprabhu L. Patil
Shivashankara K.S.
Laxman R.H. Principal Scientist (Plant Physiology)
Shamina Azeez
Asokan R. Principal Scientist (Agricultural Entomology)
Bhanuprakash K Principal Scientist
Ravishankar K.V.
Partha Choudhury P Principal Scientist
Keshava Rao V. Principal Scientist (Organic chemistry)
Vageeshbabu H.S. Principal Scientist (Agri. Biotechnology)
Manmohan M. Principal Scientist (Plant Physiology)
Lakshmana Reddy D.C. Sr. Scientist( Agril. Biotechnology)
Usha Rani T.R.
Sridhar Gutam Senior Scientist (Plant Physiology)
Arivalagan M
Nandeesha P
Pritee Singh Scientist
Ramesh K V
Chandrashekar N
Abhishek Mandal
Prathibha M.D
Poornima K.N Scientist
Jyothi V.Divakar Asst Cheif Technical Officer (Lab.)
Lokesha A N Senior Technical Officer (Field/Farm)
Madhusudhana Rao B
Siddaraju B.N Senior Technical Assistant(Lab)
Malarvizhi M. Senior Technical Assistant(Lab)
Hanumantharaju M. Technician (Field)
Latha J. Senior Technician (Field/Farm)
Banoth Sreenu
Amal Johny
Venkatesh M. Skilled Support Staff
NameDesignation
Sriram S Principal Scientist & Head
Venkata Rami Reddy P.
Kamala Jayanthi P. D. Principal Scientist & National Fellow
Sangeetha G.
Duleep Kumar Samuel Principal Scientist
Sridhar V. Principal Scientist (Agrl Entomology)
Chandrashekara C. Sr. Scientist
Uma maheshwari R Sr. Scientist
Prasannakumar, N.R Senior Scientist (Entomology)
Jayanthi Mala B.R. Scientist (Agrl. Entomology)
Manjunatha L Scientist
Keerthi MC
Mahesha B. Scientist (Pl. Pathology)
Bagyasree S N Scientist (Entomology)
Priti Sonavane Scientist (Plant Pathology)
Sandeep Kumar G.M. Scientist
Venkataravanappa V. Scientist (Pl. Patho.)
Saroja.S Technical Officer(Lab)
Omkar Naik Senior Technical Assistant (Field/Farm)
Gundappa Manoji Senior Technician(Field/Farm)
Meenakshi R. Senior Technician(Field/Farm)
Rudraiah Skilled Support Staff
Deenadayalan.P
Siddagangappa Skilled Support Staff
NameDesignation
P. Naveen Kumar
Sujatha A Nair Principal Scientist (Horticulture)
Hima Bindu K.
Tejaswini Prakash
Rajiv Kumar Principal Scientist (Horticulture)
Sumangala H.P.
Safeena S.A
Smitha G.R. Sr. Scientist
Usha Bharathi T. Senior Scientist
Rohini M.R.
Muniraju M. Technical Officer(Field/Farm)
Cheluvaraju V. Technical Officer
Nataraju M.S. Technical Officer(Field/Farm)
Rudresha A. Senior Technician(Field/Farm)
Anjanamma R. Senior Technician
Pandurangaiah Senior Technician
Naveen Kumar N. Senior Technician(Field/Farm)
Nazeer Khan Technical Assistant
Venkatesh Murthy Skilled Support Staff
Hanumantha Raju Skilled Support Staff
Venkatesh H.R. Senior Technician
NameDesignation
Dr. Prakash Patil Director I/c
Sachin Raghunandan Agnihotri
Raghuraman V
Jegadeesan K G Senior Finance and Accounts Officer
Viswanathan T Administrative Officer
C M Jenny Administrative Officer
Sabukuttan KB Administrative Officer
Sangeetha M. Asst. Administrative Officer
Pooja Kumari Asst Administrative Officer
Vijayalakshmi D. Asst Administrative Officer
Lokesh B.M. Asst Administrative Officer
S.M.A. Ahmed Asst Administrative Officer
Prashanthi Chandrashekar Asst Administrative Officer
Jyothi Appu Naik
Subramanya N Private Secretary - CAO Cell
Shylaja Chandrashekar Assistant
Vinay V.R. Assistant
Surendra H.R. Assistant
Aachal Palewar Assistant
Vijaya Kumar Assistant
Bhagyalakshmi Assistant
Mubeen Taj Personal Assistant - Directors Cell
Prathiba M. Stenographer Grade – III
Lakshmidevi K C UDC
Bindhu V UDC
Jagadeesh T C UDC
Gangadhareshwara L
Mallesh B UDC
Shilpa R. UDC
Sai Monicalakshmi LDC
Renuka R UDC
Jayashree M. LDC
Ramakrishna.G.S LDC
Rathnamma B. Skilled Support Staff
Hanumanthappa N Skilled Support Staff
NameDesignation
M. Sankaran Pricipal Scientist
Anuradha Sane Principal Scientist
Sakthivel T. Principal Scientist
Satisha J. Principal Scientist
Sujatha S Principal Scientist
Vasugi C. Principal Scientist
Manjunath B.L Principal Scientist (Agronomy)
Kanupriya Sr. Scientist (Pomology)
Linta Vincent Scientist
T Anupa
Anushma P. L. Scientist
Lakshmipathi Chief Technical Officer
Parashuram H.D. Technical Officer (Lab.)
Giri M.V. Personal Assistant
Ramamurthy D.V. Senior Technical Assistant
Lakshmipathy M Senior Technician(Field/Farm)
Nagaraju T.N. Technical (Field)
Manoj Kumar H.V. Technician (Lab.)
Prakash H. Technician (Field)
Himaswetha C N Technician
Suresh G. Technician (Field)
Thimmaiah V. Skilled Support Staff
Lakshmaiah M Skilled Support Staff
Shivrudrappa Skilled Support Staff
Muniraju R. Skilled Support Staff
NameDesignation
Prasanna H C
Anil Kumar Nair Principal Scientist (Agronomy)
M.Thangam Principal Scientist
Dhananjaya M.V.
Madhavi Reddy K.
Varalakshmi B. Principal Scientist (Horticulture)
Padmini K Principal Scientist (Horticulture)
Pitchaimuthu M. Principal Scientist (Horticulture)
Shankara Hebbar S. Principal Scientist
Singh T.H. Principal Scientist (Horticulture)
Raja Shankar Principal Scientist
C. Mahadevaiah Scientist (Vegetable Science)
Manjunatha Gowda D C
Smaranika Mishra
Vivek Hegde
Ponnam Naresh Scientist (Veg. Science)
B.R. Raghu
Nage Gowda N S. Asstt.Cheif Technical Officer(Field/Farm)
Parashuram H.D. Technical Officer (Lab.)
Prashanth Kumar G M Technical Officer
Venkatalakshmamma S.V. Senior Technician(Lab)
Puneeth H.V. Senior Technician(Field/Farm)
Vimala D. Senior Technician(Lab)
Devaraju L. Senior Technician(Field/Farm)
Suresh H.S. Senior Technician(Field/Farm)
Muralidhara Senior Technician(Lab)
Nagaraju T.N. Technical (Field)
Sanjeevappa H. Technician
Anjanappa C.M. Skilled Support Staff
Munikrishnappa Skilled Support Staff
Shivrudrappa Skilled Support Staff
Venkateshappa Skilled Support Staff
Bylappa K Skilled Support Staff
NameDesignation
Jayaraghavendra Rao V.K
Chandra Prakash M K Principal Scientist (Computer Applications)
Reena Rosy Thomas Principal Scientist
Sreenivasa Murthy D. Principal Scientist (Agril. Economics)
Venugopalan R
Balakrishna B Principal Scientist (Agricultural Extension)
Senthil Kumaran R. Principal Scientist (Hort.)
Sankar V. Principal Scientist (Hort.)
Raju R
HarishKumar H V
Atheequlla G A. Scientist (Ag. Extn.)
Ramya H R
Jayasankar N Assistant Chief Technical Officer (Computer-Lab.)
Rajendra Astagi Senior Technical Officer (Artist)
Chandrashekaraiah K. Senior Technical Officer (DRA-Photography)
Chandra Kumar C Sr. Technical Officer
Lakshmisha.R Asstt.Cheif Technical Officer(Field/Farm)
Shashi Kumar V. Senior Technician(Lab)
NameDesignation
Tiwari R.B. Principal Scientist & I/c Head
Senthil Kumaran G. Principal Scientist (Farm Machinery & Power)
Narayana C.K. Principal Scientist (Hort.)
Sudhakar Rao D.V. Principal Scientist
A. Carolin Rathinakumari Principal Scientist
Bhuvaneswari S. Principal Scientist
Ranjitha K
Pushpa Chethan Kumar Scientist (Food and Nutrition)
Vijay Rakesh Reddy S
Preethi P
Vamana Naik D. Technical Officer
Dayananda P. Technical Officer (Mechanic-Workshop)
Rajendran S. Personal Assistant
H.Bharathamma
H.S.Ananda Murthy
Paramashivaiah P Senior Technical Assistant(Lab)
Sharadhamma Skilled Support Staff
NameDesignation
Prakash Patil Principal Scientist & Project Co-ordinator (Fruits)
S.Priya Devi Principal Scientist
Sheela S. Steno Gr.III
Nagaraja M.R Technical Assistant
Anjanappa Skilled Support Staff
NameDesignation
Rajendiran S
B.M. Muralidhara Scienntist (Fruit Science)
A.T. Rani
Madhu G S
Anuradha L
C.M. Mohan
Senthil Kumar P.
Jagadish A.M. Technical Assistant (Driver-Workshop)
Deepa.T J Technical Assistant(Library)-T3
Giriraja Naik
Lijina
Shivaraj.D.T
Ramesh B.K. Skilled Support Staff
Shankar H.L. Skilled Support Staff
Mayandi K. Skilled Support Staff
Parameshwari Skilled Support Staff
NameDesignation
Karunakaran G Principal Scientist
Paramesh H.C. Technical Officer
Nagendrappa N. Field Technician
Sanjeev M Kengare Field Technician
Rajanna V. Skilled Support Staff
Ammaiah Skilled Support Staff
NameDesignation
Rajendiran S Scientist and I/c Head
Prabhakara B. Chief Technical Officer / Subject Matter Specialist (Horticulture)
Veerendra Kumar Chief Technical Officer / Subject Matter Specialist (Plant Protection)
Mohan C.M. Assistant Administrative Officer
Suresh S.C. Subject Matter Specialist (Livestock)/ T-6
Benecio Fernandes Senior Technical Assistant ( Computer Lab)
Lakshmi R
Karupaswamy Skilled Support Staff
NameDesignation
Loganandhan.N Principal Scientist & Head
Radha R.Banakar Chief Tech.Officer (Home Science-Field/Farm)
Jagadish K.N. Chief Tech.Officer (Ag.Extension-Field/Farm)
Ramesh P.R. Chief Tech.Officer (Soil Science-Field/Farm)
Prashanth J.M. Chief Tech.Officer (Horticulture-Field/Farm)
Hanumanthe Gowda B. Chief Tech.Officer (Plant Prot-Field/Farm)
Sanna Manjunatha K.S Technical Officer(Field/Farm)
Veda Kurnalli Junoir Stenographer
Shashidhara.K.N Senoir Technical Assistant(Lab.Tech)
Ningappa.M.H Senior Technicain(Driver-Workshop)
NameDesignation
Er. Harish K.M. Assistant Chief Technical Officer (Works)
Narendra S Senior Technical Officer (Electrical-Workshop)
Manjunath R. Technical Officer
Sridhar R. Senior Technical Assistant
Ganesh M. Senior Technical Assistant (Refg.)
Pullaiah M.C. Senior Technical Assistant(PHO-Workshop)
Lakshmaiah B.V. Skilled Support Staff
NameDesignation
Siddaram G.Kalashetty Asst. Chief Technical Officer (Transport-Workshop)
Suresh Angadi
P.Narayanappa
M.R.Suresh
K.Velumurugan
NameDesignation
Ravindra Kumar Astt. Chief Technical Officer (Lab.)
Ravi Kumar S. Personal Assistant
NameDesignation
Mandakranta Bhattacharya Chief Technical Officer (Medical)
NameDesignation
Challuri Srinivas Technician (Information Technology)
Aveen M Skilled Support Staff
NameDesignation
Avinash K.N. Technical Officer
Nagaraj E.Kodekal Technical Officer (Mechanic-Tractor Unit)
V. Ramesh Senior Technical Assistant
Rajanna A Sr. Technician (Landscape)
Avinash B. Senior Technician
M.A. Raghavendra Rao
Rajanna Y Technical Assistant
Chikamuthaiaha Skilled Support Staff
Jayaram R. Skilled Support Staff
Venkanna V. Skilled Support Staff
Siddarjaiah T.S. Skilled Support Staff
Anjanappa B. Skilled Support Staff
Lakshmaiah T.V. Beldhar
Kumar Mali(Skilled Support Staff)
NameDesignation
Thippeswamy S
Krishnananda S Technical Officer (Computer-Lab.)