Staff

NameDesignation
testJunior Software Developer
NameDesignation
Dinesh M.R. DIRECTOR
Harakangi G.G.Chief Administrative Officer
S. K. C BoseChief Finance and Accounts Officer
Ramesh R GAdministrative Officer
Malay BishtAdministrative Officer (Establishment)
Bharathi PVS Finance and Accounts Officer
Prakash BChief Technical Officer - Director Cell
Lokanath BAFAO I/O
Anasuya N.Asst Administrative Officer (Establishment - II)
Mohana Asst Administrative Officer (Purchase)
Hema Prabhu R.Asst Administrative Officer (Establishment - III)
SHAILAJA R PRASADAsst Administrative Officer & DDO
Tittu KumarAsst Administrative Officer (Establishment - I)
Jagadeeshan A KAssistant Director (OL)
Chandra Kumar CSr. Technical Officer
Prakash K.N.Personal Assistant - Director Cell
Vijaya KumarAssistant (Purchase Section)
Seshachalam A GAssistant
Pandian AAssistant
Lokesh B.M.Assistant (Establishment-II)
Suma SrinivasJAO
Syed RabbaniAssistant (Purchase Section)
Manjula A.C.Assistant (Establishment - III)
Vijayalakshmi D.Assistant (Establishment - I)
Senthil Kumar P.Assistant (Establishment - I)
Surendra H.R.Assistant (Purchase Section)
Gopal RAssistant (Cash and Bills Sec.)
Prashanthi ChandrashekarAssistant (Establishment-II)
Asha Kumari Assistant
Subramanya NPersonal Assistant - CAO Cell
Prathiba M.Stenographer Grade – III
Anuradha LUDC
Lakshmidevi K CUDC
Shilpa R.UDC
Renuka RUDC (Cash and Bills Sec.)
Shylaja ChandrashekarUDC (Cash and Bills Sec.)
BhagyalakshmiUDC (Purchase Section)
Vinay V.R.UDC (Cash and Bills Sec.)
Sangeetha M.UDC (Cash and Bills Sec.)
Bindhu VLDC
Jagadeesh T CLDC
Rathnamma B.Skilled Support Staff(Purchase Section)
Jayashree M.Skilled Support Staff(Cash and Bills Sec.)
Sheela R.Skilled Support Staff(Establishment-II)
Ramesh G.Skilled Support Staff(Establishment-II)
Sai MonicalakshmiSkilled Support Staff(Establishment-II)
Narayana Rao S.Skilled Support Staff(Establishment - III)
Anjanappa C.Skilled Support Staff (Establishment - I)
Hanumanthappa NSkilled Support Staff
Kalaiah MSkilled Support Staff
Venkatesh H.K.Skilled Support Staff(Messenger)
NameDesignation
Reju M. Kurian Principal Scientist & I/c Head
Rekha A. Principal Scientist
Manjunath B.LPrincipal Scientist (Agronomy)
Sankaran K M.Pricipal Scientist
Vasugi C.Principal Scientist
Sampath Kumar Pamu Principal Scientist
Sakthivel T. Principal Scientist
Anuradha Sane Principal Scientist
Satisha J.Principal Scientist
Linta VincentScientist
Anushma P. L.Scientist
Jayaramaiah N.Technical Officer
Parashuram H.D.Technical Officer (Lab.)
Giri M.V.Personal Assistant
Ramamurthy D.V.Senior Technical Assistant
Nagaraju T.N.Technical (Field)
Prakash H.Technician (Field)
Raghavendra Rao M.A.Technician (Field)
Manoj Kumar H.V.Technician (Lab.)
Suresh G.Technician (Field)
Nagaraju H.V.Skilled Support Staff
HanumantharayappaSkilled Support Staff
LingannaSkilled Support Staff
Murthy M.K.Skilled Support Staff
VenkataramanappaSkilled Support Staff
Hanumanthappa M.Skilled Support Staff
Muniraju R.Skilled Support Staff
Thimmaiah V.Skilled Support Staff
ShivrudrappaSkilled Support Staff
NameDesignation
Sadashiva A.T. Principal Scientist & Head
Shankara Hebbar S. Principal Scientist
Madhavi Reddy K. Principal Scientist (Horticulture)
Pitchaimuthu M. Principal Scientist (Horticulture)
Aghora T.S. Principal Scientist (Horticulture)
Padmini KPrincipal Scientist (Horticulture)
Singh T.H. Principal Scientist (Horticulture)
Varalakshmi B. Principal Scientist (Horticulture)
Anil Kumar Nair Principal Scientist (Agronomy)
Veere Gowda R. Principal Scientist (Horticulture)
Dhananjaya M.V.Principal Scientist
L K BharathiSenior Scientist (Hort.)
Sreenivasa Rao E. Senior Scientist (Vegetable Science)
Smaranika MishraScientist (Vegetable Science)
Senthil Kumar J M.Scientist (Vegetable Science)
Susmitha CherukuriScientist (Gen. & Pl. Breed)
Ramya PScientist (Pl. Breed)
Umashankar B.E.Senior Technical Officer (Lab.)
Nage Gowda N S.Senior Technical Officer
Sanna ManjunathaTechnical Officer
Venkatalakshmamma S.V.Technician
Muniraju N.Technician
Avinash K.N.Technician
Puneeth H.V.Technician
Ramamurthy B.Technician
Suresh H.S.Technician
Devaraja L.Technician
Vimala D.Technician
Sanjeevappa H.Technician
MunikrishnappaSkilled Support Staff
Anjanappa C.M.Skilled Support Staff
SiddanjiniSkilled Support Staff
ChannarayappaSkilled Support Staff
Bylappa KSkilled Support Staff
VenkateshappaSkilled Support Staff
NameDesignation
Manjunatha Rao TPrincipal Scientist ( Horticulture) & I/c. Head
Rajiv Kumar Principal Scientist (Horticulture)
Tejaswini Principal Scientist (Plant Breeding)
Aswath C. Principal scientist(Horticulture)
Sujatha SPrincipal Scientist
Suryanarayana M.A.Principal Scientist (Horticulture)
Sujatha A NairPrincipal Scientist (Horticulture)
Hima Bindu K. Principal Scientist (Plant breeding)
Rohini M.R.Scientist
Smitha G.R.Scientist
Usha Bharathi T.Scientist
Sumangala H.P.Scientist
Lakshmipathi Dr.Senior Technical Officer
Vamana Naik D.Technical Officer
Idiya H.K.Technical Officer
Cheluvaraju V.Technical Officer
Nagaraja PPrivate Secretary
PandurangaiahSenior Technician
KaribasavannaSenior Technician
Venkatesh H.R.Senior Technician
MunibyrappaSenior Technician
Anjanamma R.Senior Technician
Ramesh V.Technical Assistant
Rudresha A.Technician
Naveen Kumar N.Technician
LakshmaiahSkilled Support Staff
HanumanthaiahSkilled Support Staff
KrishnappaSkilled Support Staff
Hanumantha RajuSkilled Support Staff
Venkatesh MurthySkilled Support Staff
NameDesignation
Leela Sahijram Principal Scientist & I/c. Head
Vageeshbabu H.S. Principal Scientist (Agri. Biotechnology)
Mythili J.B. Principal Scientist
Asokan R. Principal Scientist (Agricultural Entomology)
Pious Thomas Principal Scientist (Horticulture)
Ravishankar K.V. Principal Scientist
Manmohan M.Principal Scientist (Plant Physiology)
Nandeesha PScientist (Plant Science)
Usha Rani T.R.Scientist
Lakshmana Reddy D.C. Scientist( Agril. Biotechnology)
Venkateshaiah S.Technical Officer (Field/Farm)
Madhusudhana Rao BTechnical Officer (Field/Farm)
Nirmala N.S.Personal Assistant
Shivarudraiah N.Senior Technical Assistant
Latha J.Technician (Field)
Hanumantharaju M.Technician (Field)
Vasantha K.Skilled Support Staff
Hanumantharayappa H.Skilled Support Staff
NameDesignation
Shivashankara K.S. Principal Scientist (Plant Physiology) and Head
Keshava Rao V. Principal Scientist (Organic chemistry)
Ravindra V. Principal Scientist, Plant Physiology
Soudamini Mahopatra Principal Scientist (Pesticide Chemistry)
Upreti K.K. Principal Scientist (Organic Chemistry)
Laxman R.H. Principal Scientist (Plant Physiology)
Bhatt R.M. Principal Scientist(Plant Physiology)
Debi Sharma Principal Scientist
Pritee SinghScientist
Tapas Kumar RayChief Technical Officer (Lab.)
Bujji Babu C.S.Chief Technical Officer (Lab.)
Jyothi V.DivakarSenior Technical Officer (Lab.)
Lokesha A NTechnical Officer
Qazi S.M.Technical Officer (Lab.)
SiddarajuSenior Technical Assistant
Lalitha H.L.Skilled Support Staff
Venkatesh M.Skilled Support Staff
NameDesignation
Krishna Reddy M. Principal Scientist & I/c. Head
Saxena A.K. Principal Scientist
Duleep Kumar SamuelPrincipal Scientist
Meera Pandey Principal Scientist
Sriram SPrincipal Scientist
Chandrashekara C.Scientist
Rangaswamy E.Scientist (Pl. Patho.)
Mahesha B.Scientist (Pl. Pathology)
Sandeep Kumar G.M.Scientist
Salil JalaliAssistant Chief Technical Officer (Lab.)
Balasubramanian K.Technical Officer (Lab.)
Nataraju M.S.Technical Officer
Meenakshi R.Technician
Shashi Kumar V.Technician
Gundappa ManojiTechnician
SiddagangappaSkilled Support Staff
Lakshmana V.Skilled Support Staff
Jayamma V.Skilled Support Staff
NameDesignation
Srinivasa Rao M. Principal Scientist (Nematology) & I/c Head
Gopalakrishna Pillai K. Principal Scientist (Agril Entomology)
Venkata Rami Reddy P.Principal Scientist
Ganga Vishalakshy P.N. Principal Scientist (Agrl Entomology)
Kamala Jayanthi P. D.National Fellow
Shivarama Bhat PPrincipal Scientist
Sridhar V. Principal Scientist (Agrl Entomology)
Prasannakumar N.RScientist
Jayanthi Mala B.R.Scientist (Agrl. Entomology)
Uma maheshwari RScientist
Omkar NaikTechnical Assistant (Field/Farm)
Rajanna T.S.Field Technician
SarojaLab Technician
SeebaiahSkilled Support Staff
RudraiahSkilled Support Staff
NameDesignation
Venkatta Kumar RPrincipal Scientist & Head
Sreenivasa Murthy D. Principal Scientist (Agril. Economics)
Gajanana T .M. Principal Scientist
Sudha MysorePrincipal Scientist
Venugopalan RPrincipal Scientist (Agril. Statistics)
Balakrishna BPrincipal Scientist (Agricultural Extension)
Narayanaswamy B.Principal Scientist (Agrl. Extension)
Achala Paripurna KSenior Scientist (Agrl. Entomology)
Reddy T.M.Senior Scientist (Agrl. Extn.)
Chandra Prakash M K Senior Scientist (Computer Applications)
Atheequlla G A.Scientist (Ag. Extn.)
Reena Rosy ThomasScientist
Rajendra AstagiSenior Technical Officer (Artist)
Chandrashekaraiah K.Senior Technical Officer (DRA-Photography)
LakshmeeshaSenior Technical Officer(Field/Farm)
Muniraju M.Technical Officer(Field/Farm)
Annu M.Technical Officer (Field /Farm)
Venkateshwara Rao R.Technical Officer (Projection- Photograhpy) (IIHR Stall at NIANP)
Mubeen TajPersonal Assistant
Ramachandra N.Senior Technical Assistant (Lab.)
LakshmipathyTechnician(Field/Farm)
Jayaramaiah S.Skilled Support Staff
MuniyappaSkilled Support Staff
Malkondaiah S.Skilled Support Staff
Venkataramanappa D.Skilled Support Staff
ChikkannaSkilled Support Staff
NameDesignation
Harinder Singh OberoiPrincipal Scientist & Head
Tiwari R.B. Principal Scientist ( Horticulture)
Narayana C.K. Principal Scientist (Hort.)
Sudhakar Rao D.V.Principal Scientist (Horticulture)
Shamina AzeezPrincipal Scientist
SangamaPrincipal Scientist (Horticulture)
Senthil Kumaran G. Principal Scientist (Farm Machinery & Power)
Bhuvaneswari S. Senior Scientist
Ranjitha K Scientist (Microbiology)
Pushpa Chethan KumarScientist (Food and Nutrition)
Carolin Rathina Kumari AScientist (Farm Machinery & Power)
Ravindra KumarAstt. Chief Technical Officer (Lab.)
NagappaSenior Technical Officer (Lab.)
Reddappa K.Senior Technical Officer (Lab.)
Dayananda P.Technical Officer (Mechanic-Workshop)
Rajendran S.Personal Assistant
BhagyammaSkilled Support Staff
SharadhammaSkilled Support Staff
NameDesignation
Ganeshamurthy A.N. Principal Scientist (Soil Chemistry/Fertility/Microbiology) & I/c. Head
Selvakumar G.Principal Scientist (Agrl.Microbiology)
Shivananda T.N. Principal Scientist
Rupa T.R.Principal Scientist
Raghupathi H.B . Principal Scientist (Soil Chemistry/Fertility/Microbiology)
Varalakshmi L.R. Principal ScientistSoil Science (Soil Chemistry/Fertility/Microbiology)
Satisha G.C.Principal Scientist (Soil Science)
Radha T.K.Scientist (Microbiology)
Kalaivanan D. Scientist (Soil Chemistry/Fertility/Soil Microbiology)
Balakrishna L.Senior Technical Assistant
Avinash B.Senior Technician
Malarvizhi M.Technical Assistant
Shilpashree V.M.Technical Assistant
VenkannaSkilled Support Staff
NameDesignation
Prakash PatilPrincipal Scientist & Project Co-ordinator (Fruits)
Sridhar GutamSenior Scientist
Sheela S.Steno Gr.III
Nagaraja M.R Technical Assistant
AnjanappaSkilled Support Staff
NameDesignation
P C TripathiPrincipal Scientist (Hort.) & I/c. Head
Rajasekharan P.E.Principal Scientist
Yogeesha H.S. Principal Scientist (Seed Technology)
Kanupriya Scientist (Pomology)
Radhika V Scientist
Shetti D.L.Assistant Chief Technical Officer (Lab.)
Felix MonteiroPrivate Secretary
Venkatesh M.Senior Technical Assistant
Muniraju T.Senior Field Technician
SalammaSkilled Support Staff Gr.III
Venkatesh M.Skilled Support Staff Gr.III
NameDesignation
Gobinda Chandra AcharyaSenior Scientist (Hort.)& I/c Head
Sudhamoy MandalSenior Scientist (Plant Pathology)
Kundan KishoreSenior Scientist (Hort. - Fruit Science)
Srinivas PetikamSenior Scientist (Plant Pathology)
Sangeetha G.Senior Scientist (Plant Pathology)
Ponnam NareshScientist (Veg. Science)
Deepa SamantScientist (Hort.)
Meenu KumariScientist (Hort.)
Mohapatra BAsst Finance & Accounts Officer
Singray MajhiTechnical Officer (T-5)
NameDesignation
Doreyappa Gowda I.NPrincipal Scientist(Hort.) & Head
Sankar V.Principal Scientist (Hort.)
Senthil Kumaran R.Principal Scientist (Hort.)
Mahendran B.Scientist (Agril. Entomology)
Vaisakhi K.C.Scientist (Soil Science)
Muralidhara B.M.Scientist (Fruit Science)
Priti SonavaneScientist (Plant Pathology)
Venkataravanappa V.Scientist (Pl. Patho.)
Awachare Chandrakant MadhavScientist
Swathy P.B.Technical Officer (Lab.)
Varadarajachary K.V.Technical Officer (Mech.-Workshop)
Ramakrishna G.S.LDC
Sridhar R.Senior Technical Assistant
Jagadish A.M.Technical Assistant (Driver-Workshop)
Prashanth Kumar G.M.Senior Technical Assistant (Field Tech.)
Rajanna A.Technician (Field)
MuthulaxmySkilled Support Staff
Sannamma C.Skilled Support Staff
Rangarajan K.Skilled Support Staff
Ravi R.Skilled Support Staff
Mayandi K.Skilled Support Staff
Rajamma S.Skilled Support Staff
PeriammaSkilled Support Staff
Jayamma S.Skilled Support Staff
Ningamma P.Skilled Support Staff
SowbhagyaSkilled Support Staff
Ramesh B.K.Skilled Support Staff
Sarasu R.Skilled Support Staff
ParameshwariSkilled Support Staff
Shankar H.L.Skilled Support Staff
ArkaniSkilled Support Staff
Rajaiah G.M.Skilled Support Staff
NameDesignation
KARUNAKARAN G.Senior Scientist & I/c Head CHES, Hirehalli
Dayanand P.Technical Officer
Paramesh H.C.Technical Officer
Nagendrappa N.Field Technician
Sanjeev M KengareField Technician
Rajanna V.Skilled Support Staff
AmmaiahSkilled Support Staff
NameDesignation
Saju George Programme Coordinator and Head
Devaiah K.A.Subject Matter Specialist (Horticulture)/ T-7-8
Veerendra KumarSubject Matter Specialist (Plant Protection)/ T-7-8
Prabhakara B.Subject Matter Specialist (Horticulture)/ T-7-8
Mohan C.M.Assistant Administrative Officer
Suresh S.C.Subject Matter Specialist (Livestock)/ T-6
Padmavathy M.K.Programme Assistant / T-6
Prasad M.N.Driver / Technical Assistant, T-3
Janaki B.N.Skilled Support Staff
Narayana A.S.Watchman
Periaswamy M.Mali
SarasammaSafaiwala
CauveriSkilled Support Staff
AminabiSkilled Support Staff
KarupaswamySkilled Support Staff
NameDesignation
Loganandhan, NSenior Scientist & Programme Coordinator
Jagadish K.N.SMS (Agrl. Extension)
SomashekharSMS (Plant Breeding)
Radha R.BanakarSMS (Home Science)
Hanumanthe Gowda B.SMS (Plant Protection)
Prashanth J.M.SMS (Horticulture)
Ramesh P.R.SMS (Soil Science)
Jayasankar NSenior Technical Officer (Computer-Lab.)
NameDesignation
Bhanu A.Chief Technical Officer (Civil)
Harish K.M.Senior Technical Officer (Civil Overseer-Workshop)
Lakshmana Kanthan A.Technical Officer (Turner-Workshop)
Jagadeesh Kumar D NTechnical Officer (Electrical-Workshop)
Narendra STechnical Officer (Electrical-Workshop)
Manjunath R.Technical Officer
Veerappa MahishiTechnical Officer (Electrical-Workshop)
Ganesh M.Senior Technical Assistant (Refg.)
Jayakumar T.N.Senior Technical Assistant (Electrical)
Pullaiah M.C.Technical Assistant
Lakshmaiah B.V.Skilled Support Staff
Jayaram PSkilled Support Staff
MunikrishnappaSkilled Support Staff
NameDesignation
Siddaram G.KalashettySenior Technical Officer (Transport-Workshop)
Nagaraj E.KodekalTechnical Officer (Mechanic-Workshop)
Sunderraj G.Technical Officer (Driver-Workshop)
NameDesignation
Janmay Jai DeveshwarChief Technical Officer (Field/Farm)
Ravi Kumar S.Personal Assistant
NameDesignation
Mandakranta BhattacharyaChief Technical Officer (Medical)
NameDesignation
Shankara Prasad K.V.Senior Technical Officer (Library)
Anjanamma D.Skilled Support Staff
Anjanappa B.Skilled Support Staff
NameDesignation
Pandey R.N.Sr.Garden Suptd.(CTO)
Nagaraj E.K.Techinical Officer
Siddaveeraaradhaya, H.C.Technical Officer (Field/Farm)
HanumathrayappaUDC
Sridhar C.Sr.Technician
Rajanna YTechnical Assistant
Nazeer KhanTechnical Assistant
Subbaiaha HTechnical Assistant
MuralidharaLab Technician
Lakshmaiah T.V.Beldhar
Venkanna V.Skilled Support Staff
Anjanappa C.Skilled Support Staff
Jayaram R.Skilled Support Staff
Venkataswaamy M.Skilled Support Staff
Muniyappa M.Skilled Support Staff
Anjanappa V.Skilled Support Staff
VenkateshaiahSkilled Support Staff
GurumurthySkilled Support Staff
Siddarjaiah T.S.Skilled Support Staff
ChikamuthaiahaSkilled Support Staff
Venkatesh D.Skilled Support Staff
KumarMali(Skilled Support Staff)
MeenakshiSkilled Support Staff
HanumaiahaSkilled Support Staff
Siddappa V.Skilled Support Staff
Anjanappa P.Skilled Support Staff
NameDesignation
Thippeswamy SAssistant Chief Technical Officer (Computer-Lab.)
Krishnananda STechnical Officer (Computer-Lab.)